Jak przygotować dzieci na rozwód rodziców?

Home / Kryzysy w relacjach i związkach / Pytania i odpowiedzi / Życiowe porady od psychologa / Jak przygotować dzieci na rozwód rodziców?

Rozwód to prawdziwa trauma nie tylko dla małżonków, ale przede wszystkim dziecka, które nie do końca wie, jak rozumieć zaistniałą sytuację. Rozstanie rodziców może odcisnąć piętno na psychice najmłodszych i zaważyć na całej przyszłości. Ważne więc, aby dziecko nie brało udziału w potyczkach między dorosłymi i jak najmniej odczuło atmosferę panującą między rozwodzącymi się rodzicami. Nieoceniona okazuje się rozmowa z dzieckiem i spokojne zapewnienie o miłości rodziców, która bez względu na relacje między dorosłymi, nigdy się nie skończy.

Siła rozmowy na trudne tematy

Dziecko, które dowiaduje się o rozwodzie, przeżywa osobisty dramat, często zamyka się w sobie i dusi narastające emocje. Właśnie wtedy najważniejsze jest wielkie wsparcie dziadków, wujków, ale przede wszystkim rodziców, którzy muszą szczerze porozmawiać z dzieckiem i wytłumaczyć mu zaistniałą sytuację. Dziecko musi wiedzieć, że rozwód rodziców to nie koniec świata i można mieć szczęśliwe dzieciństwo po rozstaniu mamy i taty. Zarówno ojciec, jak i matka musi zapewnić pociechę o nieprzemijającej miłości i braku wpływu zaistniałej sytuacji na uczucia wobec dziecka.

Spokój i brak negatywnej energii

Dziecko nie może stać się świadkiem kłótni między rodzicami. Bez względu na wszystko, trzeba pozbyć się negatywnych emocji i nie doprowadzać do sytuacji, kiedy dziecko wysłuchuje osobistych wyrzutów, czynionych przez dwójkę najważniejszych mu osób. Potrzebna jest spora dawka spokoju i rodzicielskiej troski, aby uchronić dziecko przed negatywnymi konsekwencjami rozwodu rodziców. Aby tak się stało, zarówno matka, jak i ojciec musi przeprowadzić z dzieckiem szczerą rozmowę w cztery oczy. Takie spotkanie to okazja, aby uspokoić dziecko, zapewnić o miłości i wytłumaczyć, na czym polega zmiana, która poczyni się w jego życiu. Warto także przeprowadzić rozmowę w trójkę, aby dziecko zobaczyło, że mimo rozwodu, rodzice wciąż darzą się szacunkiem i rozstają się w przyjaźni. Właśnie takie czynności oszczędzą dziecku traumy i zminimalizują przykre doświadczenia, które zazwyczaj towarzyszom rozwodom.

Napisz komentarz

Jeśli chcesz podzielić się swoją opinią, napisz komentarz.

Logged in as . Log out?

Możesz skorzystać z poniższych tagów i atrybutów HTML:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

13 + jeden =