Co może obejmować psychoterapia?

Home / Pytania i odpowiedzi / Co może obejmować psychoterapia?

Do zdrowia psychicznego powszechnie przywiązuje się mniejszą wagę, niż do fizycznego. Przedłużające się złe samopoczucie lub stany lękowe bywają ignorowane miesiącami, a cierpiące osoby, niejednokrotnie słyszą, że muszą zwyczajnie wziąć się w garść lub być bardziej aktywnymi, a wszystkie ich troski rozpłyną się w powietrzu. Takie myślenie jest krzywdzące i bardzo niebezpieczne – nawet najbliższa rodzina i przyjaciele nie zawsze wiedzą, co tak naprawdę dzieje się w naszym umyśle, szczególnie, gdy na co dzień nakładamy maskę radosnego człowieka, którego stanem nie należy się martwić. Samodzielne rozpoznanie często jest kluczowe dla podjęcia terapii – dlatego Internet odgrywa obecnie ważną rolę w kierowaniu osób z objawami depresji na wizytę ze specjalistą, np. na  http://www.centrumergo.pl/nasza-pomoc/osrodek-leczenie-depresji-poznan

Jakie są wskazania do psychoterapii?

Pierwszym krokiem do rozpoczęcia terapii jest oczywiście odpowiednia diagnoza zaburzeń psychicznych – należy się upewnić co do wagi problemu. Bezwzględnie psychoterapii podlegają cięższe stany depresyjne i nerwicowe, a także zaburzenia lękowe, jeśli wyraźnie utrudniają życie pacjenta. Niekiedy na taką pomoc decydują się osoby zdrowe, które chcą poprawić jakość swojego życia. Przy pomocy specjalisty mogą wydobyć z siebie więcej motywacji lub nauczyć się lepiej reagować na własne i cudze emocje. Pomocy w tym zakresie udzieli m.in. http://www.centrumergo.pl/

Depresja – metody terapii

Najskuteczniejszym znanym sposobem leczenia depresji jest terapia poznawczo-behawioralna, czyli CBT. Trwa na ogół kilkanaście sesji i opiera się na założeniach behawioryzmu, według którego zaburzenia zachowań wywodzą się z wyuczonych nieprawidłowych reakcji na bodźce. Celem jest zmiana postrzegania otoczenia i samego siebie przez pacjenta, aby jego samoocena podniosła się i aby zlikwidować poczucie izolacji i osamotnienia. Oprócz tego stosuje się psychoanalizę, która przez zadawanie pytań i wydobywanie wspomnień poszukuje przyczyn stanów depresyjnych – jest to długoterminowy proces, trwający nawet przez kilka lat.

Terapia poznawczo-behawioralna również na nerwicę

Innym zastosowaniem CBT jest leczenie nerwicy lękowej. Stosuje się wtedy Istotne jest dotarcie do podłoża lęku i rozwiązanie problemów występujących w życiu pacjenta. Na przykład trudne relacji, konflikty czy uzależnienia mogą potęgować objawy. Stres związany z pracą bywa tak silny, że pacjent czuje się bezradny i pozbawiony kontroli nad własnym życiem. Ważne jest przerwanie błędnego koła emocji napędzających strach przez zrozumienie przeżyć cierpiącej osoby i zdrowe ich przepracowanie w rozmowie, aby przestała je tłumić.

Co z innymi zaburzeniami lękowymi?

Znana jest cała gama zaburzeń lękowych, których wspólną cechą jest wyolbrzymienie naturalnych reakcji emocjonalnych na dotykające nas sytuacje. Na przykład w fobii społecznej pomóc może na przykład terapia interpersonalna, która skupi się na relacjach społecznych w życiu pacjenta, a także CBT i zadania domowe, mające nauczyć pacjenta pokonywać lęk i zwiększyć jego poczucie pewności siebie. Z kolei fobie specyficzne, np. lęk przed pająkami, zwalcza się przez desensytyzację (uniewrażliwienie) pacjenta na dany bodziec. Odpowiednią terapią jest ekspozycja z powstrzymywaniem reakcji, znana jako ERT. Psychoterapia psychodynamiczna, o której można dowiedzieć się więcej na http://www.centrumergo.pl/nasza-pomoc/psychoterapia-psychodynamiczna, nadaje się także do leczenia zespołu lęku uogólnionego, stresu pourazowego czy zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych.

Terapia systemowa w związku

Dla par, które mają trudności z komunikacją i dojściem do porozumienia, dobrym rozwiązaniem będzie terapia systemowa. Służy ona opanowywaniu konfliktów przy jednoczesnym zachowaniu neutralności przez terapeutę, a także otwarciu pola komunikacyjnego między stronami. Specjalista przygląda się reakcjom pacjentów w różnych sytuacjach życiowych i zwraca im uwagę na to, które aspekty ich relacji wymagają pracy. Celem jest doprowadzenie pary do odpowiednich kompromisów, aby tworzyła zgrany system.

Możliwości psychoterapii są bardzo szerokie i obejmują niemal każdy przypadek zaburzonego funkcjonowania psychiki człowieka. Mimo jej złożoności, nowoczesna psychologia stanowi bogactwo wiedzy, która pozwoli nie tylko wyleczyć choroby psychiczne, ale także ulżyć osobie zestresowanej lub zagubionej. Pomoże także nawiązywać zdrowsze kontakty z innymi ludźmi, zarówno bliskimi, jak i na przykład ze współpracownikami. Warto udać się na konsultację psychologiczną, gdy tylko poczujemy, że ciężar naszych problemów nas przytłacza.

Napisz komentarz

Jeśli chcesz podzielić się swoją opinią, napisz komentarz.

Logged in as . Log out?

Możesz skorzystać z poniższych tagów i atrybutów HTML:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

dwanaście − 11 =